Instagram
Facebook
Youtube
Uzman makaleleri
çocuğunuzun geleceğini
birlikte planlayalım!
Eğitim Danışmanı
Çocuğunuza bölgenizdeki en iyi kreşi bulmak ve en iyi Eğitimi almasını sağlamak için Danışmanlarımızdan faydalanın!
BENİ ARAYIN

Kreş ve anaokulunun ilköğretime katkısı

Kreş ve anaokulunun ilköğretime katkısı hakkında;

Öğrenmenin ilk evresiyle aile içinde tanışır cocuk. 3 ila 6 aralığında ki yaşlara geldiğinde gelişiminin diğer evrelerini tamamlamak icin, yaşıtlarıyla ve alanında uzman öğreticilerle bir arada bulunacağı kreş ve anaokulu gibi terimleri duymaya başlar.

Gerek gelişimini tamamlaması  gerekse, anne ve babanın çalışma zorunluluğundan dolayı çocukla ilgilenecek kimselerin olmayışı aile içinde sık sık bu terimlerin geçmesine sebep olur. Ve ailede çocuklar ve aile için en uygun kreşi bulmak için hummalı bir çalışma başlar. Kimi zaman tavsiye üzerine kimi zaman ise uzun araştırmalar neticesinde donanımlı yetkinliklere sahip beklentilerine cevap verecek uygun bir kreş veya anaokulu bulurlar.

Çocuklar için yaşıtlarının ve birden cok oyuncağın bulunduğu renkli bir dünyadır. Başlarda adaptasyon sorunları yaşansa da zamanla eğlenceli hale gelir ve çocuk için bulunmaktan zevk aldığı bir yer olur. Yaşıtlarıyla iletişimi kuvvetlenir, aileden ayrı saatler geçirirler çocuğun anne ve babaya olan bağlılığı azalır cocuk kendi alanının olduğunu, bir birey olduğunu kanıksar ve çocuktaki tamamlanmış bu duygu durumu kreş veya anaokulu bittiğinde başlayacağı, ilk okulda ailenin rahat etmesini kolaylaştırır.
 
  Çoğunlukla ilk okuldan önce, kreş veya anaokulu geçmişi olmayan çocuklar ilkokula başlarken anne ve babadan ayrılamama, sürekli ağlama, içe kapanma, sabahları okula gitmek istememe gibi adaptasyon sorunları yaşanır.
 
  • Kreş veya anaokulunda eğlenceli ve renkli dünyayla karşılaşan kendini özgür hisseden ve aileden uzak kendi alanını oluşturabilen çocuklar için bu zemin çoktan hazırlanmış olacaktır.
  • Birden fazla çocukla bir arada bulunması neticesinde eğlenceli vakitlerin yanı sıra zaman zaman anlaşmazlıklar çıkacak ve çocuk uzlaşmayı keşfetmiş olacaktır.
  • Bu durumda çocuğun yaşadığı her anlaşmazlıkta  ailesini yanında istememesini sağlayacak çünkü kendi kendine çözüme kavusturmuş olacaktır.
  • Kreş ve anaokullarında çocukların beceri ve yetkinliklerine dayalı eğitimler yapıldığı için, çocukların ilgi alanları keşfedilir, ilerleyen eğitim dönemlerinde aile ve öğretmenlerin bu yönde ilerlemesine temel olusturur.
  • Duygu durum bozukluğu, davranış bozukluğu, öğrenme bozukluğu diğer adıyla ( disleksi ) gibi sorunlar kreş veya anaokuluna giden çocuklarda ilk öğretim çağından önce uzman eğitimciler tarafından keşfedilir. Ailesine ve öğretmenlerine bu yönde fikir verilir. İlk öğretim döneminde bu sorunlar daha da ilerlemeden çözüm yolları düşünülür.
  • Duygu durum ve davranış bozukluğu yaşayan çocuklar da genelde aşırı hassasiyet, içe dönük, olaylara ve durumlara karşı normal olmayan tepkiler göstermesi, öfkeli, hırçın ve zarar verici tavırlar içinde bulunması öğretmenleri tarafından farkedilir anne babaya iletilir ve anne babanın bu durumda var olabilecek payları görüşülür ve uzman kişilerden yardım almaları sağlanır.
  • Çocuklarda kreş veya anaokullarında keşfedilebilecek bir diğer durum ise; Çocuk harfleri çıkarmaya sesleri tanımaya ve taklit etmeye başladığı dönemde sinyallerini veren ve okul döneminde kreş, anaokul, ilk okulda kendini belli eden disleksi bir diğer adıyla öğrenme bozukluğudur. Çocuk harfleri, sesleri, renkleri tanımakta söylemekte ,zorluk çeker. Kreş veya anaokulunda ki aktivitelerde renkleri tanımakta zorluk, ard ardına şarkı kelimelerini ezberleme de güçlük, birbirine benzer sesleri tanımada zorluk gibi belirtilerle kendini gösterir ve bu durumda aile kreş ve anaokulu yetkilileri tarafından erken dönemde uzman kişilere yönlendirilir. Adı üstünde Okul öncesi eğitim dönemi de denilen Kreş ve anaokulu dönemi çocukları ilk okula hazırlar. Ve buda hem aileler için hemde öğretmenler için kolay ilerleyen sağlıklı bir süreçtir.
  • Bir başka makalemizde disleksi bir diğer adıyla çocuklarda öğrenme bozukluğu konusunu detaylarıyla ele alacağız.

Bu ve bunun gibi birçok etkisi sebebiyle kreş ve anaokulunun katkısı çocuklarımızın eğitim hayatına, sosyal hayatlarına, kendi dünyaların da yaratmış oldukları sorunların çözümünde yadsınamaz bir gerçektir. Yapılan araştırmalara göre kreş ve anaokulu geçmişi olan çocukların gelişimleri, sosyal yaşamdaki faaliyet alanları ve katılımları, eğitim hayatlarındaki başarı oranlari kreş ve anaokulu geçmişi olmayan çocuklara göre daha da gelişmiştir. Birçok şeyin ilk adımı aileden sonra ki öğrenimin temeli olan bu kurumlar da atılır ve geliştirilir.
Günümüzde bu kurumların çocuklarımızın gelişimine katkısı sebebiyle, hemen hemen her ilde ve ilçede kreş ve anaokulu mevcuttur. Fiziksel, ruhsal ve duygusal olarak sağlıklı çocuklar yetiştirmek her ailenin beklentisidir. Böylece çocuklarımız öğrenme çağına geldiğinde 3 ila 5 yaş aralığında beklentilerimizi karşılayacak uygun bir kreş ve anaokulu arayışına gitmeliyiz.

Yorum Yap
Toplam 0 Yorum Bulunuyor.
Yorum Gönder
seo uzmanı

MENÜ